LIGA KROSNO

JKM

2013-11-13 08:16
 

Specjalnie dla LIGAKROSNO i specjalnie dla naszych czytelników krótkiego wywiadu zgodził się udzielić pan 

Janusz Korwin- Mikke. 
Polityk, publicysta, obecnie prezes partii Kongres Nowej Prawicy.

 


 

Panie Januszu za nami EURO 2012. Zapewne śledził Pan to piłkarskie święto. Jak skomentuje pan przebieg mistrzostw od strony sportowej, oraz organizacyjnej, które mecze zapadły szczególnie w pamięci?. Komu Pan kibicował.JKM - Póki się dało – Polsce. Potem Czechom i Anglii. Finał był wspaniały!


Czy brak awansu reprezentacji Polski nawet z najsłabszej grupy był zaskoczeniem?Jak Pan oceni występ naszej drużyny, o której mówiono,że jej cel minimum to ćwierćfinał?JKM - Właśnie dlatego odpadła, że postawiono jej cel-minimum! Wszystkich sportowców gnoją działacze stawiając im „minima”! 
Impreza EURO 2012 to sukces takiego kraju jak Polska, o którym przez lata będzie jeszcze głośno się mówiło w całym piłkarskim świecie? Jakie korzyści uzyskała Polska dzięki tej sportowej imprezie?.JKM - Nie – jaki sukces? Śmieja się z kraju, który przez 4 lata nie zdołał wybudował 200 km autostrady na Ukrainę – i jeszcze uczynił szosę Kraków-Przemyśl w 1/3 niezdatna do użytku. Żadnych.


Wróćmy na rodzime podwórko. Dlaczego Polska reprezentacja od lat notuje mierne wyniki? Dlaczego polskie kluby kilkanaście lat nie awansowały do Ligi Mistrzów? Jakie są tego pana zdaniem przyczyny?.JKM - ( a) Średni kraj ma prawo być średniakiem. ( b) kluby są biedne. 


Już niedługo kolejne wybory na prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej. Czy nowe – stare władze mogą uzdrowić polską piłkę. Jakie zmiany przeprowadziłby pan , gdyby stanął na czele PZPN, tylko proszę nie zamknąć odpowiedzi stwierdzeniem – rozwiązałbym związek ,a działaczy piłkarskich przepędziłbym tam gdzie pieprz rośnie.


JKM - ( a) Nie – to wymaga zmiany organizacji ( b) nic nie mógłbym zrobić – poza zlikwidowaniem korupcji wśród sędziów (to jest łatwe) ( c) Jako polityk rozwiązałbym PZPN (zachowując go formalnie) i powołał kilka konkurencyjnych organizacyj piłkarskich. 


6. Czy widzi pan potrzebę jakichkolwiek zmian w przepisach gry w piłkę nożną?. Jakie zmiany w tej dyscyplinie należałoby przeprowadzić?. Co jest konieczne, żeby ograniczyć pomyłki świadome lub nieświadome arbitrów często przekreślające sportowy charakter spotkań, często w meczach decydujących o medalach, trofeach , spadkach i awansach?JKM - ( a) Tak ( b) 1. Znieść przepis o spalonym 2. Przyjąć zasadę, że przy rożnym bramkarz nie może pierwszej piłki dotknąć ręką 3. Wprowadzić obok 11.tki 13.tkę i 15.kę – bo dziś sędzia nie może różnicować kar ( c) Kamery ten problem rozwiążą w najbliższych latach.


Wiem, że z sukcesami uprawiał pan różne sporty. Mógłby pan coś więcej powiedzieć na ten temat naszym czytelnikom. Czy miał pan będąc małym chłopcem jakiś wzór piłkarza, sportowca, lub ulubioną drużynę, której wiernym kibicem pozostał pan do dziś?JKM - Cóż: trenowałem byłem rekordzista Polski młodzików w chodzie, trenowałem floret, pływanie, tenis, grałem w futbol i w kosza (przez 1 sezon w II lidze z zupełnie amatorska druzyna AZS UW) - obecnie raczej bilard, szachy, brydż... Wzór sportowca gdy byłem małym chłopcem? Śp.Władysław Skonecki. Ten mecz ze śp.Ludwikiem Ayalą!


 

Powrót

Szukaj na stronie

© 2013 Wszystkie prawa zastrzeżone.